Sekite mus:

Straipsniai

Dar visai neseniai buvo paplitusi mada keisti senus nusidėvėjusius langus į plastikinius. Šiandien matome rezultatą: beveik visi daugiabučiai namai puikuojasi naujais plastikiniais langais. Gal Jūs ruošiatės tam tik dabar? O gal jau įsibėgėjo jūsų nuosavo namo statybos ir greitai reikės dėti langus, tačiau nežinote kokius ir kaip išsirinkti? Šiame straipsnyje aptarsime kaip tą padaryti.

Trumpiausias kelias renkantis langus būtų išsimatuoti vieną ar kelias langų angas ir nusipiešti langų sudalinimą. Turint šiuos duomenis galima kreiptis į langų gamintoją. Taip pat apsispręskite, iš kokios medžiagos pagamintų langų labiausiai norėsite. Gal tai bus plastikas, medis, o gal aliuminis arba šių medžiagų kombinacija. Kiekviena medžiaga turi savų privalumų ir trūkumų. Plastikiniai ir mediniai langai sustiprinami plieno profiliais, turi garso bei šilumos izoliaciją ir yra pranašesni už senus medinius langus. Jei esate medinių langų šalininkas, verta žinoti, kad šiuolaikiniai mediniai langai lengvai pritaikomi interjere, jie gaminami įvairių atspalvių, tad galėsite juos derinti prie baldų, interjero, namo spalvos. Kokie langų profiliai yra geriausi? Pirmą vietą užima aliuminis, antrą klijuotas medis, dengtas aliuminiu, trečioje vietoje atsiduria plastikas, dengtas aliuminiu, ketvirtoje plastikas, o penktoje medis. Vertėtų žinoti, kad kuo šilumos laidumo koeficientas mažesnis, tuo profilis geresnis. Dar vienas labai svarbus su langais susijęs aspektas yra stiklo šilumos ir garso izoliacijos rodikliai. Beveik visi pirkėjai daro klaidą siekdami kuo geresnės garso izoliacijos, bet daugelis pamiršta, kad langas turi turėti ir gerą ventiliaciją, nes kitaip jį teks laikyti dažnai atidarytą ir visos garso izoliacijos nebeteks prasmės. Labai svarbu pasirinkti langus su tinkamu rėmu. Kaina skirsis priklausomai nuo medžio rūšies. Žinotina, kad geri langai gaminami tik iš klijuotos medienos. Mediniai langai puikiai tinka tada, kai siekiama originalumo ir jaukumo. Jei gyvenate individualiame name arba jūsų butas yra pirmame ar antrame aukšte, vertėtų rinktis langus su apsauga nuo įsilaužimo. Jei norite daugiau sužinoti apie langų kokybę bei gamintojo patirtį, pasidomėkite gamintojų turimais sertifikatais, kokybės politika. Geriausia rinktis firmą, kuri gamina visų rūšių langus, nes tuomet gausite daugiau informacijos.

Kaip reikėtų rinktis langus?

Jūsų name ar bute langai taip susidėvėjo, kad remontuoti jų jau neapsimoka? Statotės naują namą ar rekonstruojate butą ir jums reikalingi nauji langai? Iškyla klausimas nuo ko pradėti, kaip teisingai pasirinkti gerus langus? Šiame straipsnyje pabandysiu pateikti kelis patarimus kaip elgtis ir ką daryti tokioje situacijoje.

Jei turite pakankamai laiko (arba yra darbų vadovas) galima kviestis įvairių firmų atstovus apžiūrėti ir išmatuoti gaminių angas vietoje, teikti pasiūlymus. Trumpesnis kelias būtų toks: išsimatuojate vieną ar kelias langų angas (nereikia tiksliai), nusipiešiate langų sudalinimą. Turėdami tokius duomenis jau galite kreiptis į langų gamintoją (-us).

Pirmiausia reikėtų apsispręsti, iš kokios medžiagos pagamintų langų labiausiai norėtumėte. Ar tai bus plastikas (PVC), medis, ar aliuminis, o gal būt šių medžiagų kombinacija? Kuris bus geriausias pasakyti neįmanoma, tai priklausys nuo jūsų galimybių, jūsų požiūrio į savo būstą, net požiūrio į savo padėtį visuomenėje. Kiekviena medžiaga turi savų privalumų ir trūkumų (ne veltui šias medžiagas imta kombinuoti tarpusavyje).

Kaip nustatyti, kokios rūšies langai jums tinkamiausi? Jei pirkinio kaina jūsų manymu nėra pats svarbiausias dalykas, galima iškelti sau kitus klausimus:

  • Kiek laiko ir pinigų galėsite skirti langų priežiūrai?
  • Ar ilgai jais naudositės (gal po kelerių metų parduosite butą ir statysitės namą)?
  • Ar jums svarbūs ekologiniai dalykai?
  • Kokie langai geriausiai tiktų prie namo išvaizdos ar interjero?

Kuo daugiau klausimų užduosite sau iš pat pradžių, tuo lengviau bus apsispręsti renkantis.

Medinis langas

Šiuolaikiniai plastikiniai ir mediniai gaminiai, sustiprinti plieno profiliais, techninėmis šilumos ir garso charakteristikomis visais atvejais pranašesniuž senus už medinius langus. Jei langus traktuosime kaip įvaizdžio, interjero dalį arba, kitais žodžiais kalbant, „pastato akis”, tuomet iškyla estetikos, natūralumo, jaukumo ir kiti subjektyvūs bei stiliaus kriterijai. Šiais kriterijais remiantis, mediniai langai yra gerokai pranašesni už visus savo „konkurentus”. Viena detalė siekiantiems originalumo: tikrai nėra lengva neturint patirties nustatyti iš kokios medžiagos pagaminta rėmo konstrukcija jei ji visa nudažoma, pavyzdžiui, kad ir balta spalva. Užsakant medinius gaminius galima išgauti visą gamą atspalvių, priderinti rėmų atspalvį prie vidaus ar išorės apdailos, baldų todėl šiam pasirinkimo etapui reikėtų skirti daugiau dėmesio.

Kaip kriterijų nurodžius minimalias išlaidas priežiūrai bei ilgaamžiškumą, langų profiliai išsidėliotų tokia tvarka:

  • Aliuminis
  • Klijuotas medis, dengtas aliuminiu
  • Plastikas, dengtas aliuminiu
  • Plastikas
  • Medis

 

 

Yra keletas klausimų, į kuriuos gavus teisingus atsakymus galima susidaryti pakankamai aiškų vaizdą kokį produktą ruošiatės pirkti. Žemiau pateikiami keli iš jų.

Apie rėmus:

  • Koks rėmo šilumos laidumo koeficientas?

Kuo laidumas mažesnis, tuo profilis geresnis. Svarbu tik nesupainioti su šilumos varža, atvirkščiu dydžiu šiluminiam laidumui.

  • Kokie maksimalūs gabaritai leidžiami varstomai daliai?

Šiuo klausimu galima sužinoti kokio stabilumo yra siūloma profilių sistema. Tiesa, šiuos skaičius galima iš piršto laužti arba gaminti visai ne iš tokių profilių, apie kurių gerumą įrodinėjama pirkėjui. Tai priklauso nuo to, ar firma dirba siekdama gerovės tik sau, ar tiki, kad gerą daiktą nusipirkęs klientas bus patenkintas ne tik pirmą žiemą, bet ir dar daugelį metų. Neverta pasitikėti savo „įžvalgumu”, nes tie skirtumai užbaigtame lange net patyrusiam profesionalui dažnai nepastebimi. Čia ir atsiranda svarbiausias pirkimo proceso veiksnys – pirkėjo pasitikėjimas pardavėju, jo profesionalumu ir sąžiningumu.

Apie stiklus :

  • Kokie stiklo šilumos ir garso izoliacijos rodikliai?

Šioje vietoje reikia pastebėti vieną klaidą, kurią daro dauguma pirkėjų. Praktiškai visi siekia kuo geresnės garso izoliacijos. Tai yra normalu ir gerai. Tačiau daugelis pamiršta, kad kambarį, kuriame sudėti, pavyzdžiui, ypatingai gerų garso izoliavimo charakteristikų langai, kažkokiu būdu reikės vėdinti, ventiliuoti. Jei šis klausimas yra išspręstas, tuomet viskas tvarkoje, tačiau jei ne – langai turės būti praviri tiek žiemą, tiek vasarą, o visos garso izoliacijos charakteristikos neteks prasmės.

Apie vėdinimo sistemą:

  • Koks vėdinimo grotelių oro pralaidumas?
  • Kokia galimybė groteles išvalyti eksploatacijos metu?
  • Kaip grotelės apsaugotos, kad žiemą neapšaltų?

Turėdami pakankamai aiškią ir tikslią užduotį bei atsakymus į rūpimus klausimus, galėsite lengviau palyginti ir skirtingų gamintojų kainas.

Tačiau palyginti, tarkim, plastikinius langų rėmus yra pakankamai sudėtinga. Su šiuo klausimu kasdien susiduria tūkstančiai pirkėjų. Kiekviena profilių sistema turi savų pranašumų.

Domintis mediniais gaminiais, būtina papildomai prie anksčiau paminėtų paklausti šių dalykų:

Apie rėmą:

  • Iš kokios medienos bus gaminama?

Savo techninėmis charakteristikomis, kaina bei išvaizda skiriasi pavyzdžiui pušis, maumedis, įvairios raudonmedžio medienos rūšys (meranti, dark red lauan, andiroba) ir kt.

  • Ar mediena klijuota?

Geri langai gaminami tik iš klijuotos medienos.

Apie dažus:

  • Kokiais dažais bus dažomi rėmai?

Tinkamiausi medinių rėmų dažymui yra akriliniai dažai – jie tamprūs, atsparūs ultravioletiniams spinduliams, paviršių galima padengti ypatingai plonu sluoksniu (sumažėja dažų sutrūkinėjimo rizika). Norint išsaugoti medžio tekstūrą, rėmai ne lakuojami, o dažomi tais pačiais bespalviais akriliniais dažais.

Kiekvienas pirkėjas turi savo individualius poreikius ir galimybes, todėl vienareikšmio atsakymo kokius langus pirkti, kaip juos sukomplektuoti, nėra. Žemiau pateiksiu labai supaprastintą schemą į kurias vietas atkreipti dėmesį perkant langus, kaip vertinti lango kokybę bendrąja prasme, į ką investuoti.

Keičiant langus daugiabučiame name,

reikėtų vadovautis tokia supaprastinta taisykle: jūsų buto langų šiluminės savybės turi būti neblogesnės nei kaimynų. Jei centrinė šildymo sistema sureguliuota, pas jus visuomet bus šilčiau nei pas kiaurus langus turintį kaimyną.

Paprastame daugiabučiame name su centrinio šildymo sistema minimalus variantas – baltos spalvos 3 kamerų PVC langai be orlaidės, bet su lankstais leidžiančiais langą atidaryti, atversti ir išsandarinti. Šiame variante užtektų standartinio stiklo paketo. Jei galite investuoti daugiau, priklausomai nuo siekiamo komforto, galima būtų sudaryti tokią seką:

  1. Bazinė sudėtis, tik pridedama tinkamai parinkta orlaidė.
  2. Bazinė sudėtis, orlaidė, bet vietoje paprasto stiklo paketo dėti paketą su selektyviniu (didesnės šilumos varžos) stiklu.
  3. Bazinė sudėtis, orlaidė, paketas su selektyviniu stiklu, bet rėmas ir stakta 5 kamerų.
  4. Viskas kaip 3 punkte, tik stiklo pakete dėl geresnės triukšmo izoliacijos panaudoti skirtingo storio stiklai (pav. 4 ir 6mm).
  5. Selektyvinis stiklas, ant kurio yra plonas, akimi beveik nematomas metalų ir metalų oksidų sluoksnis, turi savybę atspindėti šiluminius spindulius. Tokiu būdu kambario šiluma tarsi nuo reflektoriaus atspindima atgal į kambarį. Stiklo paketas su naujos kartos minkšto padengimo selektyviniu stiklu išleidžia į lauką apie 3 kartus mažiau šilumos negu paprastas stiklo paketas (1.1w/m2K ir atitinkamai 2.8 W/m2K).

Jei langus statote privačiame name ar daugiabučiame name, kur kiekvienas butas turi autonominį šildymą arba individualią šildymo apskaitos sistemą, reikėtų pradėti nuo baltų, 3 kamerų PVC langų, bet būtinai su selektyviniais stiklais. Jei būste yra tik natūrali ventiliacija, kitas žingsnis turėtų būti tokie pat langai tik su orlaide. Toliau sektų PVC langai su 5 kamerų profiliu.

Siekiant originalumo ir jaukumo, siūloma rinktis medinius langus. Rekomenduojama investicijų didinimo schema – tokia pati kaip plastikiniams langams.

Jeigu norite turėti langus su spalvotais rėmais, patartina rinktis PVC arba medžio langus su aliuminio apdaila iš išorės. Aliuminio dangteliai perima temperatūrines deformacijas, neleidžia įkaisti pačiam rėmui, spalva išlieka ilgai nepakitusi. Tokie langai pasižymi geromis eksploatacinėmis savybėmis, juos paprasta prižiūrėti.

Individualiuose namuose ar butuose apatiniuose namo aukštuose būtinai reikėtų rinktis langus su nuo įsilaužimo apsaugančia furnitūra. Juk didžioji dalis įsilaužimų per langus įvyksta ne daužant stiklus, bet iškeliant lango varčią fiksuojančias detales iš rėme esančių griovelių.

Norėdami sužinoti apie langų kokybę, gamintojo patirtį ir jo prioritetus paklauskite gamintojų kokius sertifikatus turi įmonė, kaip įmonėje veikia kokybės kontrolės sistema, ar turi savo kokybės politiką.

Reikia pastebėti, kad daugelyje firmų galite išgirsti labai skirtingus vienokių ar kitokių langų pranašumus bei trūkumus. Labiausiai tikėtina, kad tik firmoje, gaminančioje visų rūšių langus, gausite nešališką informaciją tiek apie medžio, tiek apie plastiko, tiek ir apie aliuminio rėmų langus ir duris.

Administracija

Langai. Pagrindiniai parametrai

Pagrindinė langų funkcija – įleisti į gyvenamąsias patalpas dienos šviesą. Deja, per langus patenka ir nepageidaujami dalykai – šaltis, karštis, triukšmas, žalingi UV spinduliai. Be to, langai – lengva kliūtis įsilaužėliams.
Paprastas stiklas yra laidus šilumai, triukšmui, praleidžia beveik visą saulės šviesos spektrą (nuo infraraudonųjų (IR) iki ultravioletinių (UV) spindulių). Stiklas yra trapus, lengvai dūžtantis. Paprastai gaminami atskiri funkciniai stiklai, kurie atlieka vieną ar kitą funkciją, bet ne visas kartu. Kombinuojant stiklus, galima išgauti produktą, kuris atliktų konkrečiam užsakovui reikalingas funkcijas – pvz., gerai sulaikytų triukšmą, išsaugotų patalpose šilumą ir apsaugotų nuo įsilaužimo.

Perkant langus (nesvarbu kokios rūšies), ypatingą dėmesį reikia atkreipti  į jų parametrus. Svarbiausios iš jų – šiluminė ir garso izoliacija, sandarumas bei apsaugos nuo įsilaužimo lygis.

Šiluminė lango izoliacija

Daugiausia šilumos yra prarandama per langą. Langai užima gana didelį paviršių ir negalima nekreipti dėmesio į šilumos nuostolius, vykstančius tokiose atitvarose – nuo to priklauso būsto šildymo išlaidos. Šiluma per langą prarandama įvairiais būdais – per nesandarų rėmą; per paties rėmo medžiagą. Tačiau didžiausia šilumos dalis prarandama per stiklą.

Lango ir išorinių durų šilumos pralaidumą apibūdina šilumos perdavimo koeficientas U (W/(m2×K)). Kuo šis koeficientas bus mažesnis, tuo langai ir balkono durys geriau apsaugos nuo šilumos ir energijos nuostolių.

Daugumos rinkoje esančių  langų parametrai žymiai geresni, negu reikalaujama (i – Ribos U), paprastai šilumos laidumo koeficientas yra U=1,4-1,7 W/(m2K). Palyginimui – daugiasluoksnei sienai keliami daug griežtesni reikalavimai: jos koeficientas U= 0,3 W/(m2K). Toks didelis skirtumas yra iššūkis langų gamintojams, kad netolimoje ateityje būtų sumažintas. Jau dabar yra prieinami gaminiai, kurių šilumos laidumo koeficientas U=0,5-0,7 W(m2K) ir net U=0,3 W/(m2K).

Lango termoizoliacines savybes apsprendžia įstiklinimo būdas. Stiklas yra didžiausia lango dalis, todėl turi didžiausią įtaką lango termoizoliacinėms savybėms. Paprastu stiklu stiklinto lango šilumos ir garso izoliacijos charakteristikos yra žymiai blogesnės nei tokio paties lango su stiklo paketu. Geras garso ir šilumos savybes gali užtikrinti tik langas, įstiklintas stiklo paketu.

Stiklo paketas – svarbiausia lango dalis, nes užima didžiausią lango plotą, todėl labai svarbu atkreipti dėmesį į jo šilumines savybes. Stiklo paketai – du rėmai, sujungti varžtais – sumažina šilumos nuostolius per stiklą (sausas oras paketo viduje yra neblogas šilumos barjeras), tačiau šilumos spinduliai beveik netrukdomai išspinduliuojami į lauką. 

Tačiau ne visi stiklo paketai yra vienodi, jų savybės skiriasi.

Šilumą taupantys stiklo paketai (su selektyviniu stiklu, užpildyti argonu)
–        Garsą sulaikantys stiklo paketai (panaudojamas storesnis išorinis stiklas, tai sąlygoja gerą garso ir šilumos izoliaciją);
–        Saulės kontrolės stiklo paketai (naudojamas stiklas, kuris sumažina saulės energijos pralaidumą);
–        Saugūs stiklo paketai (laminuotas arba grūdintas stiklas, atsparus smūgiams).

Dabar naudojami dviejų (vienkameriai) ir trijų (dvikameriai) stiklų paketai. Jei įstiklinimas dvigubas, vienas iš stiklų turi būti šilumą atspindintis, vadinamasis selektyvinis.

Langas, kurio šilumos laidumo koeficientas mažiausias, tarp stiklų turi  specialios permatomos termoizoliacinės medžiagos plėvelės sluoksnį, o erdvė tarp stiklų užpildyta argonu arba kriptonu. Selektyvinis stiklas, ant kurio yra plonytis, akimi beveik nematoma metalų ir metalų oksidų sluoksnis, turi savybę atspindėti šiluminius spindulius; tokiu būdu kambario šiluma tarsi nuo reflektoriaus atspindima atgal į kambarį. Stiklo paketas su naujos kartos minkšto padengimo selektyviniu stiklu išleidžia į lauką apie 3 kartus mažiau šilumos negu paprastas stiklo paketas. Tokiu būdu vienas kvadratinis metras modernaus stiklo paketo per šildymo sezoną sutaupo apie 222 kWh arba 25m3 gamtinių dujų, palyginus su įprastiniu stiklo paketu. Suprantama, tokie stiklo paketai kainuoja šiek tiek daugiau negu įprastiniai stiklo paketai, tačiau kainos skirtumas tarp paprastų stiklo paketų ir stiko paketų su minkšto padengimo selektyviniu stiklu atsiperka.

Garso izoliacija

Langų garso izoliacijos koeficientas Rw apibrėžia langų savybę slopinti išorinius garsus. Nustatomas pagal stiklo storumą, atstumą tarp stiklų, stiklo rūšį ir dujų buvimą. Jeigu jūsų gyvenamoji aplinka yra triukšminga, pvz., arti yra greitkelis, netoliese pravažiuoja traukiniai, rinkitės langus su atitinkamu garso izoliacijos koeficientu. Norint apsisaugoti nuo triukšmo, reikia stiklo paketo su skirtingų storių stiklais. Jie sumažina triukšmą iki 35-38 DB, kas ypač aktualu mieste.
Geriausiai triukšmą sugeria minkštos ar korytos medžiagos, pvz. stiklo vata. Kieti kūnai, tokie kaip stiklas, perima garsinius virpesius į save ir perduoda toliau, panašiai kaip membrana. Kietas kūnas beveik neperduoda triukšmo tik tada, kai jo ploto vieneto masė yra didelė, pvz. betono siena.
Triukšmas gali būti įvairus – aukštų, žemų dažnių ar plataus spektro. Jeigu stiklo paketo vidinių virpesių dažnis sutampa su dominuojančiu triukšmo dažniu, susidaręs rezonansas sustiprina garso perdavimą per stiklo paketą.

Mažiausiai dviejų nepriklausomų lango varčių, atidaromų atskirai, garso izoliacija dėl didelio nuotolio tarp stiklų yra daug didesnė, nei vieno rėmo langų. Stiklo paketų didesnis ir plaunamasis paviršius (tokios „dėžutes” renovacija  taip pat pareikalaus daugiau darbo).

Sandarumas

Kuo sandaresni langai, tuo mažesni šilumos nuostoliai. Žinoma, reikia atsiminti, kad mums reikalingas oras. Didesnis sandarumas reiškia galimybę vėdinti patalpas pagal poreikį (o ne nuolat), taip sumažinant šilumos nuostolius.

Apsauga nuo įsilaužimo

Pagal tai, kokio lygio saugumo iš langų tikitės, galima išsirinkti padidinto atsparumo įsilaužimui langus (laminuoto stiklo, su apsaugine plėvele). Taip pat galima įsigyti specialias ruletes, saugančias nuo įsilaužimo ar sumontuoti ant langų grotas, apsaugines žaliuzes.

Patogumas

Langai visų pirma turi būti  patogūs ir lengvai eksploatuojami. Tai priklauso nuo konstrukcijos ir panaudotų apkaustų. Populiariausi yra vieno  rėmo langai su stiklo paketu ir daugiafunkcine rankena. Lengvai atidaromi ir valomi (nuplauti tenka tik du stiklų paviršius).

Privačiuose namuose neatidaromi langai sutinkami gana retai. Apsisukantys, stumdomi arba susilankstantys langai bendrame langų skaičiuje sudaro labai mažą dalį ir dažniausiai reikalauja individualaus užsakymo.

Langų be statramsčio silpnesnė konstrukcija, bet didesnis stiklo paviršius. Languose su statramsčiu varčios atsidaro nepriklausomai viena nuo kitos, o languose be statramsčio visada pirma atsidaro viena varčia. Tokie langai vadinami suveriamais (rečiau – dvivėriais).

Kelios pastabos apie plastikinius langus

Šios priemonės turėtų jums padėti išvengti drėgmės kaupimosi patalpose ir užkirsti kelią jos sukeliamoms neigiamoms pasekmėms:
– kiekvieną patalpą vėdinkite 3-4 kartus per dieną po 15 min. ir kiekvieną rytą 20-30 min. (ypač miegamąjį).
– vėdinant langai turi būti ne atversti, o kuo plačiau atverti, nes, atvėrus langus, patalpos geriau išvėdinamos.
– neleiskite, kad patalpos temperatūra nukristų žemiau + 15 C.

Plastikiniai langai išsiskiria dideliu visų jungčių sandarumu ir užverti praleidžia labai mažai oro. Taigi patalpose (ypač virtuvėje) kaupiasi drėgmė, ji koncentruojasi šalčiausiose atitveriamųjų konstrukcijų vietose: ant stiklo paketų kaip lašeliai ar kondensatas, o esant dideliems šalčiams – išilgai aliumininio rėmelio kaip ledukas. Siekiant to išvengti būtina mažinti drėgmę patalpoje -reguliariai ją vėdinti (šis variantas papildomų išlaidų nereikalauja) arba įsirengti vėdinimo sistemą ar kondicionierių. Patalpoje bus maloniausia, jei jos santykinė drėgmė neviršys 30 proc. Norėdami, kad ant stiklų vidinio paviršiaus nesikauptų drėgmė, neuždenkite jų, kad juos pasiektų nuo radiatoriaus kylantis šilto oro srautas.

Plastikinių langų guminės tarpinės pagamintos iš šiuolaikinių medžiagų, tačiau, laikui bėgant, sensta ir jos. Norėdami pratęsti jų eksploatacijos laiką, t. y., išsaugoti elastingumą ir sugebėjimą sulaikyti bet kokius skersvėjus ir lietų, turėtumėte vieną ar du kartus per metus nuvalyti nuo jų purvą ir sutepti specialiomis priemonėmis. Paviršiaus apdorojimui naudokite gerai drėgmę sugeriantį audinį. Rūpinantis jomis, jūsų langų tarpinės ilgai išliks elastingos ir nepralaidžios vandeniui.

Kiekviename plastikiniame lange numatyti vandens nutekėjimo kanalai, skirti pašalinti viduje susikaupiančią drėgmę. Vandens pašalinimo kanalai yra apatinėje rėmo dalyje; jie aiškiai matomi atvėrus langą. Būtina stebėti kanalų būklę ir kartkartėmis išvalyti susikaupusius nešvarumus.

Daugumas šiuolaikinių langų turi aukštos kokybės furnitūrą. Norint, kad ji tarnautų ir gerai atrodytų kaip galima ilgiau, mažiausiai du kartus per metus visas judančias dalis reikia sutepti mašinine alyva, kurios sudėtyje nebūtų rūgščių ar dervų. Furnitūros priežiūrai naudokite priemones, nepažeidžiančias jos apsaugos nuo korozijos.

Estetika

Langai turi derėti tarpusavyje ir su aplinka.

Plastikinių langų priežiūra

Šios priemonės turėtų jums padėti išvengti drėgmės kaupimosi patalpose ir užkirsti kelią jos sukeliamoms neigiamoms pasekmėms:

  • kiekvieną patalpą vėdinkite 3-4 kartus per dieną po 15 min. ir kiekvieną rytą 20-30 min. (ypač miegamąjį).
  • vėdinant langai turi būti ne atversti, o kuo plačiau atverti, nes, atvėrus langus, patalpos geriau išvėdinamos.
  • neleiskite, kad patalpos temperatūra nukristų žemiau + 15 C.

Plastikiniai langai išsiskiria dideliu visų jungčių sandarumu ir užverti praleidžia labai mažai oro. Taigi patalpose (ypač virtuvėje) kaupiasi drėgmė, ji koncentruojasi šalčiausiose atitveriamųjų konstrukcijų vietose: ant stiklo paketų kaip lašeliai ar kondensatas, o esant dideliems šalčiams – išilgai aliumininio rėmelio kaip ledukas. Siekiant to išvengti būtina mažinti drėgmę patalpoje -reguliariai ją vėdinti (šis variantas papildomų išlaidų nereikalauja) arba įsirengti vėdinimo sistemą ar kondicionierių. Patalpoje bus maloniausia, jei jos santykinė drėgmė neviršys 30 proc. Norėdami, kad ant stiklų vidinio paviršiaus nesikauptų drėgmė, neuždenkite jų, kad juos pasiektų nuo radiatoriaus kylantis šilto oro srautas.

Plastikinių langų guminės tarpinės pagamintos iš šiuolaikinių medžiagų, tačiau laikui bėgant ir jos sensta. Norėdami pratęsti jų eksploatacijos laiką, tai yra, išsaugoti elastingumą ir sugebėjimą sulaikyti bet kokius skersvėjus ir lietų, turėtumėte vieną ar du kartus per metus nuvalyti nuo jų purvą ir sutepti specialiomis priemonėmis. Paviršiaus apdorojimui naudokite gerai drėgmę sugeriantį audinį. Rūpinantis jomis, jūsų langų tarpinės ilgai išliks elastingos ir nepralaidžios vandeniui.

Kiekviename plastikiniame lange numatyti vandens nutekėjimo kanalai, skirti pašalinti viduje susikaupiančią drėgmę. Vandens pašalinimo kanalai yra apatinėje rėmo dalyje; jie aiškiai matomi atvėrus langą. Būtina stebėti kanalų būklę ir kartkartėmis išvalyti susikaupusius nešvarumus.

Plastikinius profilius galima valyti priemonėmis tensidų pagrindu. Tai Ajax, Calgonit, Dor, Fewa, General, Meister Proper, Persil, Plexiklar, Plexipol, Pril, Rei, amoniako spiritas, vanduo su muilu, vanduo su soda, grynas benzinas bei kiti. Yra ir specialūs plastikinių langų valikliai, pavyzdžiui Gealan.

Medžio imitacijos ar akrilu (PMMA) dengti profiliai yra atsparūs statybose naudojamoms agresyvioms medžiagoms, tokioms kaip gipsas, chlorkalkės ir cementas. Jų negalima apdoroti alkoholiu, nitrolakais, lakų skiedikliais ir organiniais tirpikliais, tokiais kaip acetonas, etilo acetatas, benzolas, chloro angliavandeniliai, dibutilftalatas, toluolas, ksilolas, metanolis, metileno chloridas, fenoliai, spiritas, tetrahidro-furanas, minkštintojai. Šių priemonių negali būti ir stiklų valikliuose.

Profiliai neturi kontaktuoti su minkštintojų turinčiomis sandarinimo medžiagomis. Šveičiančios valymo priemonės, tokios kaip Ata, Vim, Tip-Top, netinka

Juodos sintetinio kaučiuko tarpinės iš APTK medžiagos negali kontaktuoti su koncentruotais valikliais ar aliejinėmis substancijomis.